0266 245 4263    info@pasacicek.com
Orkide Bakımı

PHALEONEPSİS ORKİDE BAKIMI

Phalaenopsis Orkidenin Özellikleri

Bu orkide cinsi yumru veya rizom oluşturmaz. Çok kısa bir gövdesi vardır, o da yapraklardan ve köklerden pek görünmez. Yaprakları yayvan ve geniştir. Çiçek açacağı zaman uzun bir çiçek sapı çıkarır. Kökler klorofil taşıyabilir, özellikle ışık gören kökler yemyeşil olur.
Orkidenin üzerine gelen güneş yarı yarıya filtrelenmiş olmalıdır, yani dokunduğunuz zaman yaprakları hiç ısıtmamalı ya da çok az ısıtmalıdır. Daha fazla güneşi sevmez, çiçekleri hemen bozulur. Hiç güneş almayan ve loş yerde bulunması iyi değildir, bitki böyle durumlarda çiçek açmaz.
Sağlıklı büyümeye devam etmesi için en az 18º C derece, en yüksek 29º C derecede durması gereklidir. Daha azı ve daha fazlası uzun süreli olmadıkça gelişimi engellemez. Yazın aşırı sıcak olan bölgelerimize uygun değildir.
Gündüz en az %50, gece en az %70 oranında nem isteyen bir çiçektir. Bu ölçülerden daha yoğun nemli havada daha sağlıklı ve daha hızlı büyüyecektir.

Phalaenopsis Orkideler Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek sapındaki çiçekler solunca, daldaki filizlenme boğumlarından sadece en canlı görünenleri sayarak, en alttan yukarı doğru 3.’sünün üstünden, 1-2 cm yukarıdan keskin ve steril bir bıçakla kesin. Kestiğiniz parçayı çöpe atın (yani bunu kullanmayacaksınız) ve kesilen yere bahçe sülfürü tozu veya tarçın sürerek, kesilen yerin çürümesini önleyebilirsiniz. Sapın bir altındaki yaprak sağlığını kaybetmişse, o bir daha kendini toparlayamaz.
Orkideyi tam gölgeli bir yerde tutmalısınız. Az da olsa güneş alırsa çiçek sapında yavru oluşmaz. yine çiçek açmak için filiz verir. Çiçek sapında fide oluşunca tekrar eski yerine almalısınız. Sapta oluşan fide, büyüdüğü zaman sap birkaç santim alttan ve üstten kesilerek yavru alınır ve ayrı saksıya dikilir.
Phalaenopsis orkide
 çok seyrek kökten yavru verir. Yavru yeterince köklenir ve en az iki yapraklı olursa o zaman ayırabilirsiniz. Kökten yavru vermesi çok az görülür ama eğer yeni yapraklar çıkardığı orta kısım bozulursa, o zaman kökten birden fazla yavru oluşturur. Bazıları yavru oluştursun diye bitkinin merkez yapraklanma yerini tahrip eder. Ancak bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü orkideyi tamamen öldürebilirsiniz.

FAYDALI BİLGİLER
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
GÖNDERİM AMACI
ÖZEL DURUMLAR
ÖZEL GÜNLER

Copyright© 2019 pasacicek.com Tüm Hakları Saklıdır.